Åtal har väckts mot två utländska medborgare som i december 2019 greps efter intrång på Musköbasen.

De två männen är hemmahörande i Nederländerna respektive Storbritannien. De har tagit sig över taggtrådsstängslet för att rekognosera och tillskansa sig uppgifter som rör förhållanden av hemlig natur.

Männen har tagit över 100 videofilmer respektive fotografier över basen. Minneskorten har beslagtagits. De greps den 2 december, häktades men frisläpptes den 20 december.

Åtalet gäller grov obehörig befattning av hemlig uppgift. Brottet är att betrakta som grovt då uppgifterna de kommit över har stor betydelse för Sveriges säkerhet.


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Genom ditt medlemskap stödjer du vården av Muskös kulturarv.

Som medlem får du under året fyra nummer av vår tidning Musköbladet där vi presenterar det som händer i vår socken i nutid och uppsatser om bygdens historia.

 

Läs mer!


Ur Musköbladet nr 3, 2020

Kraftig höjning av byggtaxor

Haninge kommun kommer att höja plan- och byggtaxan med mellan 20 och 40 procent för de flesta typer av ansökningar. Anledningen till höjningarna är att handläggningarna nu kostar mer än vad man får in i avgifter.

Ny evenemangskalender

En ny evenemangskalender lanseras nu på Visit Haninges hemsida. Där skall besökare själva kunna sätta ihop paket av aktiviteter under en viss tidsperiod, och få all information som kontaktuppgifter och transporter lättillgängligt istället för att behöva leta runt på de enskilda företagens hemsidor.

Muskös tomtområden Landängens tomtägareförening

Hur det var för en ung familj att komma till Muskö och bygga ett fritidshus berättar här Lars Sjöström.

Mårdhund

Den 27 april kl 04.00 observerades en mårhund på Mickrum. Mårdhunden är en sk invasiv (skadlig) djurart inom EU, och då ska alla länder även Sverige försöka begränsa eller helst utrota arten.