Förra året rapporterades fler fall av fästingburna virussjukdomen TBE än någonsin tidigare, bland annat på grund av klimatförändringarna.

533 fall rapporterades, vilket är en fördubbling mot 2020.


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Genom ditt medlemskap stödjer du vården av Muskös kulturarv.

Som medlem får du under året fyra nummer av vår tidning Musköbladet där vi presenterar det som händer i vår socken i nutid och uppsatser om bygdens historia.

 

Läs mer!


Ur Musköbladet nr 3, 2022

Efterlysning!

Har du någon äldre målning eller teckning (tavla) föreställande gamla eller fortfarande existerande hus/gårdar på Muskö?

Högre priser på fritidshus

Priserna på fritidshus har ökat de senaste åren. Haninge är den kommun där priserna har utvecklats näst bäst.

Restaurerad fågelsjö av stort värde

Den lilla sjön Maren vid Arbottna på Muskö vallades in och dränerades i slutet på 1940-talet. Med tiden slutade dränering och utpumpning att fungera och sjön förvandlades återigen till en våtmark. Till följd av övergödning och dålig skötsel växte sjön igen och förlorade viktiga naturvärden.

Min mamma

Barbro Berit Linnéa Norin f. Ericsson
*16 maj 1923 i Dorotea
† 20 september 2013 i Solna