Barnen på Muskö förskola fick ett synnerligen ovanligt besök en dag i augusti när en gyrokopter kom inglidande på skolgården!

Piloten och ägaren till den heter Björn och bor på Muskö. Han berättade för oss att en gyrokopter inte är en helikopter utan det är en flygmaskin som har en rotor istället för vingar. Den flyger genom att en propeller driver den framåt vilket försätter rotorn i autorotation.

Barnen tyckte att det var jättespännande att kolla och granska maskinen och alla spakar, knappar, reglage och mätare. De fick sätta sig på förarplatsen som en alldeles riktig pilot.

När barnen skulle gå hem för dagen så berättade de glatt att de hade flugit helikopter idag!

Med hjälp av fantasi och inlevelse så var det hela säkert en fantastisk upplevelse!

Christin Svensson


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Genom ditt medlemskap stödjer du vården av Muskös kulturarv.

Som medlem får du under året fyra nummer av vår tidning Musköbladet där vi presenterar det som händer i vår socken i nutid och uppsatser om bygdens historia.

 

Läs mer!


Ur Musköbladet nr 4, 2020

Annons
Wasströms Fest-Tält Banner

Ortnamn på Muskö: Från Gästvik till Bakom – vikar, uddar och holmar på södra Muskö

Den långa udde, som från Bruket sticker ut mot Stora Ballricken, den största och högsta ön i området, avgränsas mot norr av det massiva Lövhagsberget, drygt 50 meter över havet. Udden har haft olika namn.

Stöld

Tillgrepp på Hammarvikens brygga på söndagsnatten den 19 juli!

Till minne av min storebror Ivar Åkerström 1941-2020.

Ivar föddes och växte upp på Muskö. Redan som liten fick han hjälpa till på gården Ersholmen med mångahanda sysslor.

I naturen…

…från min horisont.
Sommar-eftersommar 2020