Ambulanshelikoptern är från i mitten av september flyttad till Norrtälje. Anledningen till detta är att den tidigare landningsplatsen på Värmdö dömts ut som osäker bland annat på grund av omkringliggande bebyggelse.

Landstinget har därför beslutat att under en treårsperiod temporärt flytta helikoptern till Norrtälje.

Den placeringen så långt norrut i länet tycker inte Haninge kommun är bra. Därför har man anmält sitt intresse att diskutera en mer central placering i Haninge. Var i kommunen ambulanshelikoptern kan placeras är man villig att diskuteras med landstinget.

Värmdö kommun har dock gjort klart att den vill ha tillbaka helikoptern och hitta en permanent lösning.


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Som medlem får du MUSKÖBLADET hem i din brevlåda.

Läs mer här!


Ur Musköbladet nr 4, 2017

Musköbladet 2017 Nr 4

Kasern på Musköbasen rustas upp

Under 2018 planerar Fortifikationsverket att totalrenovera en 1900 kvadratmeter stor logementsbyggnad. Satsningen beräknas kosta 38 miljoner kronor.

Ortnamn på Muskö – Korsvägen

Fyrvägskorsningen mellan Mickrumsvägen/Algatan och Muskövägen/Hammarvägen kallas Korsvägen.

Ålänningar på besök

I september hade vi besök av 30 glada öbor från Ålands skärgård som ville få information om Muskö.

Jagarolyckan 1941 orsakar dykförbud

Länsstyrelsen har infört dykförbud vid Märsgarnssund. Förbudet gäller även Märsgarns östra strandlinje, Furuholmen, Röholmen, Vitsgarn och Vitsgarns västra strandlinje.