När marinstaben invigdes vid örlogsbasen på Muskö den 30 september blev Muskö återigen navet för Sveriges marina försvar. Utöver Muskö finns marinens personal också på Berga och i Karlskrona.

På Musköbasen finns i dag Marinstaben, ekipagekompaniet, 2 sjötransportplutonen, sjöinformationskompaniet, driftstyrningskompaniet, marinverkstäderna, Försvarsmaktens tele-kommunikations- och informationssystemförband FMTIS, HR Centrums expeditionstjänst, Fortifikationsverket som äger och förvaltar basen och hamnen, Saab- genom Kockums och Muskövarvet, Samhall, Bolag som sköter måltiderna och Vaktbolag.

Som mest arbetade uppskattningsvis 1 400 personer på Musköbasen, men efter 2004 års försvarsbeslut monterades verksamheterna ned till ett minimum.

Nu behövs nya medarbetare både militärer och civila tjänster. I dag vet man inte exakt hur många arbetstillfällen som kommer att skapas.

Musköbasen är en fortifikatorisk kronjuvel som nu åter putsas upp för att återfå sin glans.


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Som medlem får du MUSKÖBLADET hem i din brevlåda.

Läs mer här!


Ur Musköbladet nr 1, 2020

Sportlovsöppet på Grytholmen

Torsdagen den 27 februari har vi sportlovsöppet på Grytholmen.

Fortkörare misstänks för rattfylleri

En bilist i 30-årsåldern blev stoppad på Muskö den 4 oktober och fick följa med polisen för provtagning. Den visade att mannen var påverkad av alkohol och narkotika och hade även narkotika på sig.

Allemansrätten kräver allemansvett!

Norr om Torsnästorpet finns några populära badholmar som heter Vimmerskären, Sumpholmen, kärt barn har många namn.
I slutet av sommaren blev jag väldigt ledsen, några hade besökt ön och förmodligen haft fest, sågat och huggit ner träd, eldat/grillat på hälleberget.

Älvsnabbshamnen av Bo Stjernström – Del 3

Det nordiska 7-årskriget. Den 24 maj 1563 instruerades Erik XIV:s amiral Jacob Bagge vid Dalarö att hämta en hessisk prinsessa i Rostock. Han skulle också på vägen söka och angripa den danska flottan.