Marinen uppmanar öbor i skärgården att rapportera in misstänkta observationer. Man får rätt mycket tips i dagsläget och har märkt av en ökning rörande bland annat drönare. Marinen önskar också tips på personer som förtöjer eller går i land vid skyddsobjekt eller om någon ankrar där ankringsförbud gäller.

Bakgrunden är det försämrade säkerhetsläget efter Rysslands invasion i Ukraina.


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Genom ditt medlemskap stödjer du vården av Muskös kulturarv.

Som medlem får du under året fyra nummer av vår tidning Musköbladet där vi presenterar det som händer i vår socken i nutid och uppsatser om bygdens historia.

 

Läs mer!


Ur Musköbladet nr 2, 2022

Statsministern besökte Berga

Magdalena Andersson besökte i mitten av februari Haninge garnison, där hon fick veta mer om marinens arbete under en presentation som hölls av marinchefen och förbandscheferna för fjärde sjöstridsflottiljen och Stockholms amfibieregemente.

Föreningsnytt – Muskö Bygdegård

Årsmöte kommer att ske 24 april 2022 kl 18.00 i bygdegården.

Norrman spårlöst försvunnen på Kanada

Den 30 november lämnade Terje Johansen, bosatt i Oslotrakten, sitt hem. Han var på väg till Nordnorge för att avsluta en husaffär och att han skulle åka via Sverige.

Muskö kyrka – Församlingsnytt

Dop och begravningar i Muskö kyrka. Dödsannonser.