Under denna vinjett presenterar och tolkar vi namn på olika platser på Muskö.
En del av våra ortnamn finns bara i den muntliga traditionen och inte på någon karta, dessa namn tycker vi att det är särskilt viktigt att dokumentera innan de glöms bort.

Muskös äldsta herresäte. Redan under forntiden känt som ett vikinganäste med en fast borg.

Namnets ursprung kommer från AR (åra) och BOP (bod) det vill säga ett ställe för förvaring av skeppsredskap ett nödvändigt hus i ett vikinganäste.

På vikingatiden var havsytan dryga 5 meter högre än i dag och då var maren öster om nuvarande Arbottna en havsvik. Rester av en kajanläggning kan man än i dag se i åkerkanten nedanför huset Högberga.

Bertil Oskarsson


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Som medlem får du MUSKÖBLADET hem i din brevlåda.

Läs mer här!


Ur Musköbladet nr 2, 2016

Montainbike tävling på Muskö

För andra året i rad stod Muskö IF som arrangör för Keps Cup, en träningstävling som lockar fler och fler deltagare. Närmare 100 cyklister cyklade i solskenet och vi fick många lovord för den fina banan och en välarrangerad tävling.

De vilda blommornas dag. Vandring på södra Muskö.

Över hela Norden arrangeras blomstervandringar sedan några år tillbaka. Tusentals växtintresserade brukar delta. I Sverige är Svenska Botaniska Föreningen huvudansvarig. I år hänger vi med här på Muskö.

Bergvik – historien om ett gammalt torp

I torpstugan på Bergvik finns ett album med fotografier från farmor Olgas och farfar Gustavs dagar.

Vinster till lotterier!

Muskö Hembygdsförening tar gärna emot vinster till våra lotterier på Muskö hembygdsdag.