Under denna vinjett presenterar och tolkar vi namn på olika platser på Muskö.

En del av våra ortnamn finns bara i den muntliga traditionen och inte på någon karta, dessa namn tycker vi att det är särskilt viktigt att dokumentera innan de glöms bort.

Korsvägen

Fyrvägskorsningen mellan Mickrumsvägen/Algatan och Muskövägen/Hammarvägen kallas Korsvägen.

När ångbåtsbryggan flyttades till Norrviken från Valinge åren kring 1900 fick man bygga en ny väg till den nya bryggan. Den heter i dag Algatan/Mickrumsvägen. Med undantag för ett par kurvor närmast ångbåtsbryggan blev vägen nästan spikrak. Den södra delen av denna väg gick genom alskog, vid vägbyggandet lät man alar stå kvar på båda sidor om vägen bildande en allé, denna del av vägen, som sträckte sig från där Muskö Diversehandel låg och upp till Knoppen, kom att kallas ”Algatan”.

Den första sträckan av nuvarande Muskövägen över Våtängen anlades på 1880-talet. Den svängde då vid Mälby mot Götängen och vidare mot Risdal och Gullboda.

Hammarvägen ner till Kanalvägen anlades i början av 1950-talet.

[google_maps id=”391″]

Ortnamn på Muskö.

[google_maps id=”425″]


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Som medlem får du MUSKÖBLADET hem i din brevlåda.

Läs mer här!


Ur Musköbladet nr 4, 2017

Musköbladet 2017 Nr 4

Jagarolyckan 1941 orsakar dykförbud

Länsstyrelsen har infört dykförbud vid Märsgarnssund. Förbudet gäller även Märsgarns östra strandlinje, Furuholmen, Röholmen, Vitsgarn och Vitsgarns västra strandlinje.

Brand på Grytholmen

Lördagen den 29 juli började det brinna i skogen på Grytholmen på udden närmast den så kallade inre svepen.

Ålänningar på besök

I september hade vi besök av 30 glada öbor från Ålands skärgård som ville få information om Muskö.

Stipendium till Elvine Peters

Under Skärgårdstinget i Nynäshamn delade Skärgårdsbröderna ut ett stipendium från Filip Ohlssons minnesfond till tvärflöjtisten Elvine Peters, 14 år, från Muskö.