Illustration: Museet HAMN

År 2019 är det 300 år sedan som rysshärjningarna drabbade Muskö. Hela ön skövlades och i princip alla hus utom kyrkan brändes ner. Förmodligen den största katastrof som någonsin ägt rum i vår bygd.

Detta kommer att uppmärksammas i form av olika informations- och kultursatsningar under det kommande året. Stiftelsen Kulturmiljövård kommer bland annat att skapa en utställning som vi möjligen kan visa på Grytholmen i sommar.


Rysshärjningarna 1719. Illustration: Sören Birkhammar.

Rysshärjningarna 1719. Illustration: Sören Birkhammar.

300 år sedan rysshärjningarna

År 2019 är det 300 år sedan som rysshärjningarna drabbade Muskö. Hela ön skövlades och i princip alla hus utom kyrkan brändes ner.
Läs: Rysshärjningarna av Erik Eriksson – Publicerad i Musköbladet nr 3 & 4 1986.


Bli medlem!

Stöd Muskö Hembygdsförening genom att bli medlem.

Som medlem får du MUSKÖBLADET hem i din brevlåda.

Läs mer här!


Ur Musköbladet nr 1, 2019

Försvaret vill att områden vid Muskö blir riksintressen

Försvarsmakten vill veta om det finns möjlighet att göra områdena Ådfjärden och Ballriken i anslutning till Muskö till riksintressen för försvaret. Syftet är att öka skyddet för områdena.

Linbana på Muskö!

Moderniseringen och upprustningen av lekplatsen på Altorpsvägen fortsätter med hjälp av samfällighetens frivilliga krafter!

Skidresa med Muskö IF

Söndagen den 24 mars 2019 anordnar Muskö IF en skidresa till Romme Alpin, Borlänge.

Studiecirkel i vår?

Är du intresserad av Musköhistoria. Vi försöker med en studiecirkel igen.